pl en

Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach

Gmina Bieliny

OSADA ŚREDNIOWIECZNA

Czy wiesz, że u podnóża Łysej Góry istnieje sekretne miejsce, w którym poczujesz się jak mieszkaniec średniowiecznej osady?

Tuż po przekroczeniu drewnianych bram odgłosy świętokrzyskiej natury będą towarzyszyć Ci na każdym kroku, a odgłosy pracy rzemieślników przeniosą Cię w czasy, kiedy każdy przedmiot miał swoją duszę. XII-wieczne zagrody oraz ścieżki osady kryją w sobie tajemnice, a powietrze nasycone jest zapachem przygody. Pozostaw za sobą teraźniejszość i pozwól, by ciekawość poprowadziła Cię przez meandry dawnych czasów. Odwiedź Osadę Średniowieczną i stań się częścią niezwykłej historii!

Strefa Sacrum i Profanum

Osada dzieli się na dwie strefy: Sacrum i Profanum. W pierwszej odkryjesz miejsca kultu i duchowości. Poznasz zagadkową triadę bóstw słowiańskich: Śwista, Pośwista i Pogody i zanurzysz się w historię ich kultu.  

Strefa Profanum przeniesie Cię do codziennego życia średniowiecznych mieszkańców. Przekonasz się, jak żyli na co dzień tutejsi mieszkańcy. Poczujesz atmosferę średniowiecznej wioski. Ta część osady to serce codzienności, w której możesz doświadczyć życia sprzed kilku stuleci.

Średniowieczni rzemieślnicy i ich zajęcia

Wędrując między drewnianymi chatami, spotkasz mistrzów swoich czasów: kowala Ogromira, którego młot wykuwa przedmioty z niesamowitą precyzją, a zaraz później szewca Skóromira, którego zwinne palce suną po skórze, tworząc elementy garderoby najwyższej klasy. Czeka na Ciebie tu również tkaczka, której wzory na tkaninach wzbudzają ciekawość i zachwyt. W garncarni z kolei zobaczysz fascynujący proces formowania naczyń. Następnie zielarka zaprowadzi Cię do tajemniczej zagrody pełnej uzdrawiających roślin, a być może zdradzi Ci nawet sekret długowieczności…

Każdy z osadników ma swoją unikalną osobowość i sekrety. Opowiadają mnóstwo barwnych historii i anegdot, których z zaciekawieniem słuchają zarówno starsi, jak i młodsi.

Nie będziesz jednak tylko biernym słuchaczem. Osadnicy chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami i nauczą Cię metod rozniecania ognia miechem, lepienia naczyń z gliny, wyplatania koszy i troczków, przygotowywania ziołowych naparów i przepysznych podpłomyków. Będziesz mieć również okazję do samodzielnego wykonania papieru czerpanego czy nauki kaligrafowania ściętą stalówką.

Gry i zabawy w Osadzie Średniowiecznej

Osada Średniowieczna kryje w sobie również gry i wyzwania, które przeniosą Cię w świat legend i tajemnic. Weź udział w „Życiu Osady”, „Tajemnicach Legend” i „Życiu i Kulturze Naszych Przodków”, by odkryć średniowieczne sekrety, których korzenie sięgają głęboko w słowiańską mitologię.

Atrakcji jest znacznie więcej — możesz sprawdzić swoją celność, strzelając z łuku, pojeździć na wieloosobowych nartach, spróbować sił na wieloosobowej skakance, rywalizować w przeciąganiu liny lub poznać sekret puszczania wielkich baniek mydlanych. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie!

Galeria zdjęć

Osada Średniowieczna oferuje niezapomniane przeżycie, w którym magia i rzeczywistość dawnych czasów łączą się, dając zwiedzającemu możliwość stania się częścią niezwykłej historii! To wspaniała przygoda zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Learn how we helped 100 top brands gain success